ארכיון פוסטים ששייכים לנושא '?ž?—?©?‘?™? ?•?ž?—?©?‘?•?ª'

איך לקנות לסבתא מחשב? – 15 טיפים והנחיות להתקנת מחשבים לגיל הזהב

יום שלישי, 08 בספטמבר 2009

בין יותר מדי הדברים שאני עושה בחיי, אני מדריך מחשבים פרטי של מבוגרים, או בצורה היותר ברורה, אני הבחור שמלמד את סבא וסבתא לשלוח אימייל ולגלוש בלמה-נט כשלנכדים אין זמן לבוא ולהסביר להם בעצמם.

ברבות השיעורים וההדרכות, ריכזתי כמה טיפים כיצד להפוך את העבודה על המחשב נוחה במיוחד לגילאים מבוגרים, כאשר הראייה לא תמיד במיטבה, הידיים קצת חלשות וקצת רועדות ועוד אי אילו מגבלות שמגיעות עם הגיל.

אז מה לעשות כדי להקל על סבתא וסבא לשלוח מיילים?

חומרה:
1. מסך – עדיף 19 אינץ' ומרובע. מסך רחב מדי מקשה על ההתמצאות. לצערי כבר ממעטים לייצר כאלו, ולכן 21-23 אינץ', אבל לא מעבר.
2. עכבר – עכבר רחב עם גלגלת רחבה, ובשום פנים ואופן לא עכבר עם יותר משני מקשים (עכברי גרפיקאים). הכי טוב: דגם BW-35 של a4tech. חפשו אותו באופיס דיפו הקרוב לביתכם. הוא יציב במיוחד, והגלגלת שלו היא תענוג לאצבעות.
3. רמקולים – נפרדים ולא כחלק מהמסך. כשהפרסומות מציקות, או כשרוצים להנמיך מהר ואין מקלדת מולטימדיה – עדיף בכפתור המוכר של הרמקול ולא בכפתורי המסך הנסתרים.
4. מקלדת – עדיף עם אותיות אדומות לעברית ושחורות לאנגלית. מקלדת שחורה – רק אם אתם לא אוהבים את סבא וסבתא.
5. מארז מחשב – כפתור הדלקה בחלק העליון ולא בחזית. חבל על הגב וההתכופפות.

תוכנה:
1. דוא"ל – רק Outlook express בעברית. אין נוח ממנו למתחילים. אם חייבים דואר רשת, אז עדיף הדואר של וואלה. לא, אני לא צוחק. הוא פשוט מציג את כל אנשי הקשר בצורה ברורה ונוחה.
2. דפדפןאקספלורר 7. אין ספק, פיירפוקס וכרום עושים עבודה מצויינת, אבל הם לא תמיד תואמים לכל האתרים. עדכון אחרי שנתיים: כרום, עם הרחבות של Ad Block ו-Zoomy.
3. אנטי-וירוסAVAST! – ממעט לקפוץ ולהעיר הערות, ואפשר גם להשתיק אותו מבלי שיציק עם הודעות לא ברורות.
4. הגדרות – בלוח הבקרה: עכבר – לחיצה כפולה איטית, מהירות המצביע -בינונית, שיפור דיוק המצביע; מקלדת – המתנה עד חזרה – ארוכה, חזרה על לחיצות – איטית.
5. מערכת הפעלה – רק לא VISTA. זמני ההמתנה שלו משגעים חסרי סבלנות בכל גיל.
6. שולחן עבודה – רקע חלק בלבד, לא עם תמונות, נופים וכו'. בנוסף, להשאיר רק אייקונים של אינטרנט, דוא"ל, סקייפ ומחשב שלי. כל השאר – להגלות לפינה השמאלית התחתונה.
7. תוכנת שליטה מרחוק מצויינת וחינמית – logmein. כשאתם רוצים לעזור אבל אין זמן לקפוץ לבקר, מתחברים מהמחשב שלכם ומסייעים.
8. לחיצה אחת או שתיים – אם מדובר באנשים שלא מעוניינים או לא מסוגלים להתקדם מעבר לשימוש בסיסי במייל וגלישה בסיסית באינטרנט, כדאי לעבור להפעלת תוכנות בלחיצה אחת: פותחים תיקייה כלשהי, כלים-אפשרויות תיקיה-הפעל תוכנות בלחיצה אחת. בסופו של דבר, לחיצה כפולה מתאימה למי שעוסק בניהול קבצים (שמירה, העברה וכו'), ואין בה צורך להפעלה בסיסית.
9. מועדפים – בשלב הראשון כדאי לעבוד עם לינקים קבועים בראש הדפדפן. הם הרבה יותר ברורים ונגישים ככה. בנוסף, בעבודה מתקדמת יותר עם מועדפים, עדיף ללמוד עם תפריט המועדפים בשורת התפריטים ולא בלחצן הכוכב: התפריט שנפתח מלחצן הכוכב מעוות את האתר ומסתיר חלק ממנו. התפריט שנפתח משורת התפריטים – אינו משנה דבר.
10. בלי תוכנות שמופעלות עם הפתיחה – בלי מסנג'ר שיקפוץ, בלי אזהרות של אנטי-וירוס, בלי הודעות של עדכונים אוטומטיים.

שיהיה בהצלחה, ואל תופתעו אם פתאום סבתא תעשה LIKE‏ בפייסבוק על התמונות המביכות שלכם מהודו.

האתר של מיקרוסופט עלול לפגוע במחשב שלכם

יום שבת, 31 בינואר 2009

זה לא אני אמרתי.
זה גוגל: אל תשאלו למה, אבל הייתי צריך להוריד משהו ממרכז ההורדות של מיקרוסופט. זה מה שדוד גוגל אמר:
המאבק של גוגל במיקרוסופט

מלחמת גוג(ל) ומגוג?
לא נכחיש.

עדכון: נו, מסתבר שזו היתה תקלה מערכתית. ניחא :-)

הקושי של העתק-הדבק אצל סבא-סבתא

יום ראשון, 28 בספטמבר 2008

אתם מכירים את זה שההורים שלכם צריכים עזרה במחשבים, ואין לכם כוח לעזור להם? גם אני מכיר, מצד קצת אחר: אני מתפרנס חלקית משיעורים פרטייים למבוגרים במחשבים. כמה מבוגרים? חלקם בגיל של ההורים שלכם, חלקם בגיל של סבתא-סבא שלכם. המבוגרים מרוצים כי הם יודעים לשלוח אי-מייל, הילדים מרוצים כי הם לא צריכים להרגיש רע שאין להם זמן להורים ולסבים, אני מרוצה כי יש לי קצת פרנסה בלי בוסים על הראש, כולם שמחים.

עד שמגיעים להעתק-הדבק.

במהלך השיעורים גיליתי שהדבר שהכי קשה להסביר לאנשים בגיל מבוגר הוא את פונקציית הקופי-פייסט. בואו נחשוב רגע מה קורה ב"העתק-הדבק":
לוחצים על "העתק". ו… כלום לא קורה על המסך.
עוברים למקום אחר, לוחצים על "הדבק", ופתאום, משום מקום מופיע טקסט.

לכם זה טריוויאלי, לילידי שנות ה-20 וה-30 – לא תמיד. למרבית התלמידים שלי לוקח שיעוריים או שלושה כדי להבין את הטכניקה, ועוד שבוע לפחות להבין למה זה טוב.

הפער הדיגיטלי הבין-דורי מתרכז בנקודה הזו: עד ההעתק הדבק – רואים הכל, בכל לחיצה על המסך קורה משהו, בערך כמו בעולם הרגיל: מקלידים אות ורואים אותה, שולחים מייל ומקבלים אישור שהוא נשלח, לוחצים על העכבר ונפתח קלף (בסוליטייר!). אבל אז, מגיעה הפונקציה הכמעט דמיונית הזו, שבה לא רואים שקורה משהו, אלא רק לאחר תהליך מוזר של סימון-העתק-מעבר ליעד-הדבק. לנו זה הכי טבעי, להם זה מוזר ולא מובן, לפעמים עד כדי ייאוש קל מצידם ו"למה צריך את זה?".

הקושי של העתק-הדבק. כמה פשוט, ככה מוזר.

× .ב – לא לשכוח להתקשר לסבא-סבתא בחג. לו רק ידעתם כמה הם מתגעגעים.

מאחורי הקלעים של סוכנויות הנסיעות – פוסט אורח

יום חמישי, 07 באוגוסט 2008

לפני יותר מדי זמן ביקשתי מטל (חברה משכבר הימים, שאני לא משקיע בה מספיק ומגיע לי נו-נו-נו על זה), לכתוב קצת על מאחורי הקלעים של סוכנויות הנסיעות לכבוד חופשות יולי-אוגוסט. הטקסט מובא כפי שהיא כתבה אותו, ואם תהיינה שאלות נוספות – היא כמובן תשמח לענות ולעדכן.

קריאה נעימה וטיסה עוד יותר נעימה.

*****************
"חשבתי עלייך בברצלונה" …..
ראיתי את הכתום של המסנג'ר מהבהב….. "כמה נחמד," חשבתי לעצמי… " כיף שיש חברים שחושבים עליך גם בזמן שהם בחו"ל, נהנים…"
לאחר בירור קצרצר, הבנתי שהוא לא ממש התגעגע וגם לא בדיוק חשב, אלא יותר חשב עליי – הסוכנת, ולא עליי – הידידה. "יש דברים שמעניינים אותי" הוא אמר "ויעניינו את כולם". הוא ביקש לדעת איך עובדות הסוכנויות, מה מרוויחים הסוכנים, מה לשאול ,למי להאמין וביקש שילוב של עניינים טכנים ומשעממים עם סודות פיקנטים מעולם התיירות… כדי שתדעו.

הסכמתי להירתם למשימה (מה לא עושים בשביל חברים) .הנכד של רוטשילד טרם הציע לי נישואים וכדאי שאשמור על מקום עבודתי, לכן החלטתי לא לספר מאיזה משרד אני מגיעה אליכם, ולהשאיר את פרטיי המלאים במערכת. רק אספר שאני סוכנת נסיעות , למעלה מ-10 שנים בענף, במשרדים שונים ובתפקידים שונים, ובשבילכם אני אהיה פשוט טל, AGENT TAL :-)

נתחיל מהחלק הראשוני והבסיסי ביותר: קבלתם חשק או צורך לטוס לחו"ל, אין לכם סוכן נסיעות קבוע, או יש ואתם כבר לא מרוצים, אתם יודעים למנות בע"פ 2 או 3 שמות של משרדי נסיעות מוכרים, אתם זוכרים שכמעט כל דף שני באינטרנט מוביל אתכם אל עבר החופשה החלומית שלכם, וגם בעיתונים לא חסר פרסום על מסביב לעולם ב-80 דולר + הילד חינם…. אבל בת'כלס, כשזה נעשה אמיתי, אתם לא בדיוק יודעים למי לפנות.

אתם מתחילים לחייג לפה ולהקליק שם, להתקשר שוב, לשחק עם העכבר, ולאט לאט אתם מגלים ש"החל מ-359$" זה בעצם 499$ לפני המיסים, ושבמלון הזול אף פעם אין מקום, ושלמרות שמיסי הנמל כלולים , עדיין יש מס בטחון ,היטלי דלק ,דמי שירות, ריביות על תשלומים ,תוספות הבטחת שער הדולר ועוד כמה היטלים לא ברורים שמקפיצים לכם את המחיר , ואתם כבר רואים איך השבועיים החלומיים באיי סיישל שפינטזתם עליהם (עם יד על הלב, מה אתם בכלל יודעים על סיישל חוץ מזה שאתם מדמיינים דקלים?) הופכת במהרה לחופשה ממוצעת בבורגאס (איפה לעזעזל זה בורגאס?!?!) "אבל אל תדאגו", אומר הסוכן בחיוך,"יהיה לכם כיף, זה מלון נחמד, יש לכם ארוחת בוקר וערב, וזה כולל גם העברות!!!"

לפואנטה: אנחנו – סוכני הנסיעות, בסופו של דבר, בסך הכל מתווכים. אנחנו לא ממציאים את החופשות, החבילות, הטיסות והמלונות, כולנו עובדים מול אותם ספקים ולכולם בד"כ יש האפשרות להשיג לכם כל דיל שקיים אצל כל אחד מהספקים. אז מה בעצם ההבדל? גם לחנות מלאה בגדים, אתם יכולים להכנס שלוש פעמים שונות, כאשר פעם אחת תצאו בלי כלום, פעם אחת תצאו בדיוק עם מה שרציתם (שאולי אפילו לא ממש מתאים לכם ) ופעם אחרת תצאו עם שלל שקיות של דברים שניסיתם כי המוכרת האדיבה והמנוסה שמכירה את שלל הסחורה ידעה לשלוף עבורכם דברים שאפילו אתם לא ידעתם שאתם מעוניינים לחפש.

אותו רעיון אצלנו – יש איזו חברה דרך האנטרנט בעלת שם מפתה, או איזה מוקד טלפוני, שעובדים בו בקביעות 5 אנשים קבועים ומנוסים, אך כל אביב לקראת העונה הוא מאוייש בעשרות ואף מאות "סוכנים" שהם בעצם מוקדנים לא מנוסים ולא מקצועיים (שבועיים לפני הם בכלל עבדו במקדונלדס ), רובם אינם סוכני נסיעות, הם עברו איזה קורסון מזורז פנימי שכזה.. ועכשיו הם אחראים על החופשה שלכם. הם רוצים למכור, הם מתוגמלים לפי ראש, ולא משנה להם מה תקנו ..הם חייבים שהשיחה תסתיים במכירה. לשם כך הם ינסו להשיג לכם מה שאתם רוצים אך אם לא יסתדר להם, הם יטעו אתכם, ימציאו לכם ואף ישקרו לכם כדי שתסגרו עסקה.

לעומתם, יש את סוכן הנסיעות המורשה במשרד הנסיעות המוכר , שתוכלו לשבת מולו, והוא ינהל אתכם במקצועיות "SMALL TALK" , ישאל את השאלות הנכונות כדי להבין אתכם, את הרצונות שלכם , את התקציב שלכם, וידע להמליץ לכם ולהתאים לכם את המוצר הנכון עבורכם.

טעויות, יכולות לקרות גם לסוכן הכי מקצועי וותיק, מה גם שבחלק גדול מהמקרים אם ישתבש לכם משהו, זה לא יהיה בגלל טעות של הסוכן, ובכל זאת, עדיף להיות במקרה כזה מול סוכן במשרד מוכר אליו ניתן לחזור בכל עת, ולא מול סוכן וירטואלי באינטרנט, שלרוב אחרי ה"סגירה" תתקשו מאד להשיגו, כי לעולם הוא יתן עדיפות לשיחה הבאה שעשויה להביא לסגירת עסקה נוספת, מאשר לתת מענה ללקוח שכבר שילם.
אל תתפשרו, גשו למשרד נסיעות , ובמציאות של היום, בה אפשר לתאר את מצבו הכלכלי של הענף כבעייתי בעיקר עקב נפילת הדולר ועליית הדלק, עדיף, שתהיה רשת מוכרת ומכובדת עם גב כלכלי מוצק, וידיעה שהמשרד יהיה חי וקיים גם כשתחזרו.

אני אנסה לענות בפשטות על כמה משאלותיו של הקפיטן :
"איך עובדות הסוכנויות?"
כפי שאמרתי, אנחנו מתווכים. ישנן חברות תעופה, ספקי מלונות בארץ ובחו"ל, חברות השכרת רכב וספקי חבילות נופש ושירותי קרקע (רכבות, שיט, מוזאונים, פארקים וכו') למיניהם. אנחנו קונים את השירותים מאותם ספקים , ומוכרים לכם.

בחלק מהמשרדים, בעיקר ברשתות הגדולות, ישנה אופרציה של משרדי הרשת, בהם עובדים ישירות מול חברות התעופה בחבילות הנופש או מול המלונות, וזה אומר: בשבילם – רווח גדול יותר וקשר ישיר מול אותם גופים ( טוב אם וכאשר משהו משתבש), ועבורכם – מחירים יותר זולים (פחות ידיים בדרך..)

"איך מחושב שיעור הרווח של סוכנות"?
סוכני הנסיעות מרוויחים עמלות מחברות התעופה, הרכב, המלונות וכו' וכו'…ולרוב קונים ומוכרים לכם באותו המחיר בדיוק, כאשר הרווח נגזר מתוך המחיר כעמלה, וכך נוצר מצב שאתם יכולים לקנות כרטיס טיסה ישירות מחברת התעופה או מסוכן הנסיעות באותו המחיר בדיוק.

כמובן שמול סוכן יותר קל ונוח, בעיקר אם אתם צריכים מוצרים נוספים כמו רכב או לינה, עדיף שהכל יטופל ביחד, מאשר מספר מקורות שונים , זה יכול להסתבר כבעייתי ועדיף שיד אחת תנהל הכל. לשם כך בדיוק, אנחנו – סוכני הנסיעות, קיימים.

כמו כן, הרווח העקרי בימינו הוא דמי השירות / דמי הטיפול שנגבים בסוכנויות השונות (כולם גובים, גם אם לא ידוע לכם, זה חלק מהסכום ששלמתם)

לצערנו, הענף כרגע נמצא בעיצומו של תהליך לקראת מדיניות חדשה (בארה"ב למשל זה כבר מזמן ככה) ובה, חברות התעופה לאט לאט מבטלות את תשלומי העמלה למשרדי הנסיעות ומוכרות את הכרטיסים בנטו. במקרה הזה סוכנות הנסיעות נאלצת לגבות יותר דמי טיפול על ההזמנה משום שזהו מקור הרווח העיקרי ולעתים היחיד.

הרווחיות בענף, למרות מה שרובכם חושבים, היא מאד נמוכה , ונעה בין 5 אחוז ל-20 אחוזי רווח על מכירת המוצרים השונים. אל תתבלבלו, זה לא הרווח של הסוכנים, אלא של הסוכנות. אם נמכר כרטיס ב-300 דולר, מה שהסוכנות הרוויחה מהעסקה זה 21 דולר. כאשר, על כרטיסי הטיסה למשל, משרדי נסיעות מרוויחים בממוצע 7 אחוז מסך הכרטיס (וכאמור זה בדרך ל-0 אחוז) , על מלונות בממוצע 10 אחוז ועל רכבים בין 12 ל-20 אחוזי רווח.

לכן, כשאתם יושבים מול סוכן, נהנים מהשירות, מהיחס ומהערך המוסף שהידע שלו נותן לכם ואתם מתבקשים לשלם דמי שירות / דמי טיפול, אל תעקמו פרצוף , שלמו בכיף, כמו שאתם נותנים בכיף טיפ למלצר ששירת אתכם יפה ותרם להנאה שלכם מארוחה טובה, זה מגיע לו, וזה נגבה בצדק, זה הוגן כלפיי הסוכנות ובעיקר כלפי הסוכן עצמו, שלרוב הבונוס האישי שלו נגזר אך ורק מדמי השירות שתשלמו.

"תני קצת טיפים לנוסע שמבולבל מרוב הצעות"
אני יכולה להבין את הבלבול כשיושבים מול מחשב, תמונות מבטיחות ועיתונים מבלבלים מליון דילים ועסקאות מפתות. אך שוב ברגע שתשבו מולי כסוכנת, אני אדע להבין מכם, מה אתם רוצים , כמה זמן יש לכם ומה התקציב שהקצתם לנסיעה , ואז אוכל לצמצם לכם את העולם למס' נקודות שיכולות להתאים לבקשתכם, ומבטיחה לכם שתצאו מרוצים, ממוקדים והרבה פחות מבולבלים.

נכון, לעיתים שבוע בטורקיה יעלה כמו כרטיס טיסה לניו יורק, ולעיתים 10 ימים בפאריז יגרמו לכם להגיב לי "מה את גנובה? במחיר הזה לפני שנתיים הייתי באוסטרליה". אבל הלו, היי, רגע אחד…. מה אתם משווים?
א' – כל המחירים שהכרתם לפני שנים, כבר לא רלוונטים. הכל עלה, ולצערנו כל עוד הדולר ממשיך לצנוח והדלק לטפס, המחירים עולים וצפויות עליות מחירים נוספות והלוואי ונתבדה. תאמינו לי , זו לא בדיחה, בנו זה פוגע הרבה הרבה יותר.
ב' – מה זה בכלל רלוונטי? נכון, אתם יכולים במחיר הזה להגיע לניו יורק, אבל אתם רוצים כרגע נופש, מלון מפנק, אין ספור ארוחות ביום (כי בחו"ל הקלוריות לא נחשבות) ובחורות בביקיני לשטוף את העיניים כשהאישה משזפת את הגב…

אז אל תתפזרו, נסו להתמקד במה מתאים לכם כרגע, אתם יושבים מול אדם שיודע מה הוא אומר, זה המקצוע שלו, ותאמינו לי – הוא יודע יותר, וזה בלי לזלזל בידע המוקדם שהגעתם איתו כי פעם אחת אחרי הגיוס הייתי יומיים באיה- נאפה או בגלל ההמלצה על ה"טופקאפי" שקבלתם מהשכנה של דודה של הספרית שלכם.

אז בקיצור, סוכן טוב ידע למכור לכם את החבילה הנכונה. תהיו מנומסים, תנו לו לדבר, את הידע שלכם אתם יכולים להפגין בכל רגע נתון ויש לנו המון הערכה, אבל באתם לאיש מקצוע? אז תנו כבוד כי מה שלא יהיה, אנחנו יודעים ברוב המקרים, יותר מכם.

יחד עם זאת, שימו לב, לסוכנים יש לפעמים עדיפות מכירה. אם זה חדר שהוא חייב למכור כדי להציל מישהו מדמי ביטול, אם זה ספק שהוא חייב למכור כי הספק הבטיח עמלה מוגדלת למשרד, ואם זה מלון שהוא אוהב למכור בעיקר כי הוא ממש אוהב להתקשר למרכז ההזמנות שלהם גם כי הפקידה חביבה וגם כי הם עונים הכי מהר לטלפון …

אל תתביישו, ולמרות מה שאמרתי, תשאלו שאלות, "למה אתה חושב שהמלון הזה יתאים לי"? "מה הסיבה שאתה ממליץ לי דווקא על חברת התעופה הזאת?" "מה אתה יודע לספר לי על המקום"? לפי התשובות שתקבלו ורמת הגמגום מ-1 עד 10,אתם כבר תדעו אם החבילה באמת נתפרה על ידי הסוכן כרגע בהתאמה אישית לרצונות והצרכים שלכם, או שהוא בעצם תופר אתכם…

צריך להבין, לא היינו בכל העולם, לא ראינו כל חדר, ולא טעמנו כל ארוחה צמחונית בכל טיסה, וגם אם כן, וזה ערב לחיכנו לא בטוח שגם אתם תאהבו. סוכן נסיעות לא נמדד בזה שהוא יודע את כל התשובות. אבל הוא נמדד בזה שהוא יודע איפה לשאול את השאלות, ומאיפה להשיג לכם את התשובות. הוא צריך לדעת להקשיב לכם, להבין מה אתם רוצים, להיות זמין בשבילכם , שתהיה לכם היכולת למצוא אותו גם כשאתם לא בארץ, ושיידע לקבל אתכם עם שובכם ארצה גם אם חזרתם עם תלונה ומשהו השתבש. מוקדן שירות באיזו רשת אינטרנטית מפוקפקת (וגם ברציניות יותר) רוצה למכור כאן ועכשיו. מחר – הוא כנראה לא יהיה שם. סוכן נסיעות מקצועי, נמצא במשרד הזה כנראה כבר כמה שנים לפני שהגעתם, ומתכוון להשאר שם עוד הרבה אחרי. הוא רוצה שתקנו, הוא רוצה שתסעו, שתהנו, שתחזרו מרוצים, שתמליצו לחברים ושבנסיעה הבאה שלכם תתעקשו לטוס רק דרכו. אז תקשיבו לו ותסמכו עליו – הוא רוצה אתכם מרוצים והוא פועל לטובתכם.

טיפים לסיכום:
• לתכנן נסיעה מול משרד נסיעות מוכר, ובפעם הראשונה רצוי להגיע, ולא לטלפן.

• להצטייד בדרכון בתוקף. לא להזמין לפני שמוודאים שהוא בתוקף, למשרד הפנים יש נטייה ברורה לצאת בשביתה בדיוק שעה אחרי שהזמנתם ועד שעה לפני שיצאתם מהארץ.

• אל תאמינו לסוכן שיהנהן בחיוך כשתבקשו ממנו לסדר לכם חדר טוב במלון. היינו רוצים מאד לעזור, אבל אין לנו שום קשר או שליטה על סידור החדרים במלון והמקסימום שאנחנו יכולים לעשות זה להכניס הערת "V.I.P" להזמנה שלכם או "האני מונרס" ולקוות שמישהו יתייחס לזה בדרך (לא הייתי בונה על זה יותר מדי).

• כנ"ל לגבי מקומות ישיבה במטוס. אם אתם לא נוסעים מתמידים של חברת התעופה, ואם אתם לא טסים בטיסה סדירה, אין לנו שום אפשרות לסדר או אפילו לבקש עבורכם מקום טוב, וגם כשכן, שוב דבר לא מובטח לנו ולכם במאה אחוז. אבל כשתגיעו לשדה ברגע האחרון ותגלו שאחד יושב מקדימה והשני יושב מאחורה , ותבואו בטענות, דיילת הקרקע תמיד תחייך באדיבות ותגיד לכם שסוכן הנסיעות היה צריך לדאוג לכם למקום (ואתם גם תאמינו לה).

• כשאנחנו מנסים לשכנע אתכם לרכוש דרכנו ביטוח נסיעות – תרכשו. אנחנו אמנם עושים את זה בעיקר כי יש לנו על זה אחל'ה בונוס , אבל זה באמת הביטוח הכי טוב שיש היום בשוק. הוא גם לא יקר יותר בדרך כלל. מה שלא יהיה, גם אם לא לקחתם דרכנו, אל תעיזו לטוס עם הביטוח חינם שיש לכם מחברות האשראי.

• חברות התעופה ברוב המקרים עושות "OVER BOOKING" על הטיסות. זה מצב שיש יותר אנשים רשומים על הטיסה ממספר המקומות במטוס. למה הן עושות את זה? כי סטטיסטית תמיד יש את ההוא שמאחר, את ההיא ששכחה לבטל, את זה שטעה בדרך ואת אלו שיש להם צו עיכוב יציאה מהארץ (כן, גם את זה אל תשכחו לבדוק) ואת 2 התרמילאים, שאין להם בעיה לקבל 200 דולר כדי לטוס בטיסה הבאה במקום בטיסה הזאת. אבל לפעמים מרפי מתערב, וכולם מגיעים ונוצר מצב שכמה אנשים יישארו על הקרקע. מי אלו יהיו? לרוב אלו שיגיעו בין האחרונים. לכן, כשאנחנו מבקשים ומתחננים בפניכם להגיע 3 שעות מראש לשדה, אל תזלזלו בנו ותגידו ששעה לפני זה מספיק כי מי צריך ת'דיוטי פרי. תקשיבו לנו – אנחנו יודעים מה אנחנו אומרים.

• למען הסר ספק – שיהיה ברור, אנחנו לא יודעים לעולם מתי יש "OVER BOOKING" על הטיסה. זה מידע שהם שומרים אך ורק לעצמם. אבל אנחנו יודעים שהתופעה קיימת, ואנחנו יודעים פחות או יותר אם הטיסה מלאה או ריקה (אם היא ריקה אז מן הסתם לא תהייה בעיה).

• אותה תופעה בדיוק קיימת גם בבתי המלון, אבל במקרה הזה אין לנו שום מידע על זה, ובניגוד לשדה שאפשר להגיע בזמן, כאן אין תרופה למכה, וצריך פשוט מזל שזה לא יקרה, ושאם זה יקרה נקבל מלון טוב יותר ממה שקבלנו :-) זה לא קורה הרבה אגב, אבל זה יכול לקרות, ואתם גם חתומים על זה בשורות הקטנות כך שאנחנו מכוסים…

• אל תתעקשו על הנחות. הרווח של הסוכנויות כפי שהסברתי קודם ובעיקר של הסוכנים מאד לא גבוה. ו-20 הדולר האלו, דמי שירות שירדו לכם מהחשבון הכללי לא באמת ישנו לכם והרי תשרפו את זה בשניות על עוד מבצע בדיוטי פרי, לעומת זאת אם כן התעקשתם ולקחתם את ההנחה הזאת, פגעתם לסוכן אישית במשכורת, כי כמדיניות, רוב משרדי הנסיעות נותנים את הבונוס לסוכן הנסיעות אך ורק מדמי הטיפול ואך ורק במידה ולא ניתנה הנחה. אז תנו להרוויח, בעיקר אם יצאתם מרוצים.

• הכי חשוב, אם קרה, ומשהו השתבש, כבר נסעתם, אתם בחופשה, הטיסה איחרה, המלון מאכזב, זה לא בדיוק מה שנמסר לכם, לא היו העברות, גיליתם שהיה יוצא לכם זול יותר אם הייתם קונים שם את כרטיס הכניסה לפארק או להצגה, זה לא הזמן להעשיר את חברות הסלולאר ולהתעסק בצרחות על משרד הנסיעות בארץ, זה גם לא יעזור לכם וגם יהרוס את מצב הרוח… אתם כבר שם ? תהנו, זו החופשה שלכם, נסו להיות קלילים, אתם לא יודעים מתי החופשה הבאה שלכם. אז תעשו חיים עד כמה שרק אפשר. לא היו העברות? שלמו על מונית ושמרו קבלה. לא היתה ארוחת בוקר? שבו בבית קפה ושמרו קבלות. כשתחזרו לארץ, אם קניתם במשרד נסיעות מורשה ומכובד, ידעו לקבל אתכם בחזרה, לתקן טעויות, לזכות אתכם איפה שצריך ואפשר, ולהוציא אתכם עם חיוך והרגשה שהסוכן לא תמיד אשם, שאם המלון לא מודיע לנו שהוא בשיפוצים אין לנו כל דרך לדעת מזה ולספר לכם, שמזג האוויר הוא בהחלט לא באחריותנו, שגלשן בתא במטען של המטוס יכול בהחלט להישבר וגם אם הוא נשאר שלם, לא היתה לנו כל קשר לעובדה שדווקא הסופ"ש הזה לא היו גלים.

לא לשכוח שבארץ כולם מחכים לטובלרון…….

חופשה נעימה ובטוחה,

לשירותכם תמיד,
AGENT TAL

רק שלא יחטפו לי התקף לב

יום שבת, 26 ביולי 2008

במסגרת יותר מדי עיסוקיי אני גם מלמד אנשים מבוגרים כיצד להשתמש במחשב. כמה מבוגרים? בגיל של סבתא וסבא שלכם, כנראה. יש בשמחה של סבאסבתא בעת קבלת מייל מהנכד משהו משובב נפש במיוחד. שלחו מייל לסבתאסבא כבר עכשיו ושמחו אותם.

עם זאת, לא לצורך זה התכנסנו כאן היום, אלא לצורך סיפורו של שיעור אחד בצהרי יום שישי עם אישה חביבה שעושה את צעדיה הראשונים באינטרנט. במהלך השיעור נכנסו ביחד למדור יהדות ב-YNET, וביקשנו לשמוע את השיר החדש של מעריצי הרב קרליבך. מה כבר יכול להיות בעיה בשיר של הרב קרליבך? הפרסומת שהושמעה לפני השיר היתה "פאק, פאק, פאק, יו מאד'ר פאקר…. פסטיבל הרוק של <לא זוכר מי> יוצא לדרך". מזל שהזקנה החביבה שלי לא שומעת היטב.

המשכנו ל-NRG, שם היא ראתה תמונה של מיכל דליות, היא הסופר נני, בעמוד השער של האתר, ונכנסה אליו. שימו לב לתמונה שהופיעה, כך הסתבר, בטור של מנחם בן, אליו הפנה הקישור מהעמוד הראשי. גוועלד.

הבנתי שהאינטרנט הזה מסוכן במיוחד, ולכן נכנסו לזירה הלשונית של רוביק רוזנטל, גם כן בעמוד הבית של נרג'. שפה עברית, חידודי לשון, מה כבר יכולה להיות הבעיה? ובכן, כותרת משנה "הצ'ייסר והוויברטור" היא הבעיה. דווקא הפעם בחר רוזנטל לכתוב בחצי שורה על הצעת מילה עברית ל"ויברטור" (אביונע, רעיון גאוני). העורך, כמובן, לא יפספס הזדמנות פז לדון בויברטורים.

למזלי, השיעור הסתיים מבלי להיכנס לעוד כמה קישורים ומקומות. מי יודע מה היה עולה מולנו. אני אומר לכם, להעביר שיעורים עם מבוגרים זה סיפור מסובך באינטרנט הזה. רק שלא יחטפו לי התקף לב.

העיצוב החדש של × ×¢× ×¢10 – תיאורית הקונספירציה

יום ראשון, 20 ביולי 2008

לפני כמה שבועות סיפרתי על הגאונות של מעצב הלוגו החדש של נענע10, המעצב המוכשר נוויל ברודי: הוא הכין לוגו שלקח דקותיים לעצב וגבה עליו כסף שלוקח שנתיים להרוויח. ברכות על גאונותו של המעצב.

עם זאת, עם עליית העיצוב החדש לאוויר, נראה לי שמדובר בקונספירציה שלמה, ולא סתם במעצב שעשה תרגיל גאוני: יש לי תחושה שמאחורי העיצוב החדש עומדים דווקא המתחרים – אולי תפוז, אולי MSN, אולי קשת, לא יודע בדיוק מי, אבל זה לבטח מישהו שישמח מאוד אם הגולשים יברחו מנענע למקום אחר. לו הייתי במקום החברים בנענע10, הייתי בודק טוב-טוב אם לצוות המעצבים והמתכנתים לא הסתנן איזה מעצב תפוזי, אמ.אס.אני או קשתי, כי לא יכול להיות שהעיצוב החדש הוא כזה שאמור להשאיר את הגולשים בנענע.

הקונספירציות באינטרנט הזה, זה מש'ו.

כמה גוגל שווים באורז

יום שבת, 12 ביולי 2008

לוקחים את כמות המידע שגוגל מטפלים בה ביום ומשווים אותה לגרגירי אורז.

זה מה שיוצא.

אל תתחילו בכלל עם כמה זה יוצא ב-12 ש"ח לקילו אורז, כי ייגמרו לכם הספרות במחשבון.

סיפור קטן על זכויות יוצרים

יום שלישי, 08 ביולי 2008

לפני כך וכך זמן נתבקשתי להכין מצגת לטקס סיום של בית ספר יסודי. כיוון שכל האירוע המתוכנן היה בסגנון עדות חגיגות ה-60 למדינה, רציתי ללוות את המצגת בשיר מתאים. בחרתי בבחירה הבנאלית-אך-עושה-את-העבודה של "בת שישים" המחודש של הגבעטרון וסאבלימינל. התקשרתי לעכו"ם אקו"ם על מנת לבדוק איך בדיוק נסדיר את עניין השימוש במצגת, והם הפנו אותי ליאיר ניצני הפקות, בעלי הזכויות על השיר.

התקשרתי למשרד של ניצני וביקשתי להשתמש במצגת. הסברתי שלא מדובר בפרסומת בנשיונל-טי-וי, אלא במצגת לסיום כיתה ח', ורציתי לדעת כמה יעלה ואיך לשלם. אמרו שיחזרו אלי אחרי שיבדקו.
מה קרה?
נכון.
לא חזרו.
התקשרתי שוב, אבל עדיין הם לא קיבלו תשובה, וגם הפעם, הבטיחו שיחזרו.
מה קרה?
נכון.
לא חזרו.

התייאשתי. חיפשתי שיר חופשי תחת רשיון קריאייטיב קומונס המתאים, ומצאתי קטע פאנק צרפתי מלא חצוצרות מגניבות (קובץ אמפישלוש) שעשה את העבודה לא פחות מאשר בת השישים.

מי הפסיד? משרד יאיר ניצני הפקות הפסיד תמלוגים ומבצעי השיר, שעל אף שהושמע יותר מדי פעמים, היו יכולים להישאר לנצח כחלק ממצגת, גם בחגיגות ה-90 (אם נגיע לשם).

מי הרוויח? להקה צרפתית מגניבה שספק אם היו שומעים עליה בארץ, ותלמידי כיתות ח' שזוכים לשמוע משהו שאינו גלגל"צי.

עדכון: הנה התגובה של יאיר ניצני מוסיקה, ומתחתיה – התגובה החוזרת.

הלוגו החדש של × ×¢× ×¢ – גאונות

יום רביעי, 02 ביולי 2008

× ×¢× ×¢ 10 רוצים להחליף מלתחה, ובכלל זה – גם לוגו.
אחרי אי אילו ישיבות, סיעור מוחות, מחשבה וחזון של "איפה אנחנו רוצים לראות את נענע 10" בעוד ארבע שנים ושבעה חודשים, יצא הדבר הזה:

nana.jpg

מה אומר ומה אדבר – גאונות.
מגיע נוויל ברודי, מי שמכונה בידיעה באתר בפוסט בבלוג של × ×¢× ×¢ – "אחד המעצבים הטובים בעולם", יוצר את הלוגו, איך נגדיר זאת מבלי לפגוע באף אחד, הסתמי והמפוהק הזה, ומוציא חשבונית על סכום שהיה מכלכל אותי ועוד כמה חברים טובים בשנה הקרובה.

לקחת כל כך הרבה כסף בשביל לוגו כל כך חסר טעם, ריח ומשמעות באופן כללי – גאונות לשמה.
כל הכבוד לנוויל ברודי.

להזמין פיצה בעולם ללא פרטיות

יום שלישי, 01 ביולי 2008

לכל הלוחמים למען הפרטיות: לפעמים סרטון של 30 שניות על הזמנת פיצה בעולם ללא פרטיות עושה את העבודה טוב יותר ממאה פוסטים.

פיצה, מישהו?