ארכיון פוסטים שפורסמו בחודש ספטמבר 2009

איך לקנות לסבתא מחשב? – 15 טיפים והנחיות להתקנת מחשבים לגיל הזהב

יום שלישי, 08 בספטמבר 2009

בין יותר מדי הדברים שאני עושה בחיי, אני מדריך מחשבים פרטי של מבוגרים, או בצורה היותר ברורה, אני הבחור שמלמד את סבא וסבתא לשלוח אימייל ולגלוש בלמה-נט כשלנכדים אין זמן לבוא ולהסביר להם בעצמם.

ברבות השיעורים וההדרכות, ריכזתי כמה טיפים כיצד להפוך את העבודה על המחשב נוחה במיוחד לגילאים מבוגרים, כאשר הראייה לא תמיד במיטבה, הידיים קצת חלשות וקצת רועדות ועוד אי אילו מגבלות שמגיעות עם הגיל.

אז מה לעשות כדי להקל על סבתא וסבא לשלוח מיילים?

חומרה:
1. מסך – עדיף 19 אינץ' ומרובע. מסך רחב מדי מקשה על ההתמצאות. לצערי כבר ממעטים לייצר כאלו, ולכן 21-23 אינץ', אבל לא מעבר.
2. עכבר – עכבר רחב עם גלגלת רחבה, ובשום פנים ואופן לא עכבר עם יותר משני מקשים (עכברי גרפיקאים). הכי טוב: דגם BW-35 של a4tech. חפשו אותו באופיס דיפו הקרוב לביתכם. הוא יציב במיוחד, והגלגלת שלו היא תענוג לאצבעות.
3. רמקולים – נפרדים ולא כחלק מהמסך. כשהפרסומות מציקות, או כשרוצים להנמיך מהר ואין מקלדת מולטימדיה – עדיף בכפתור המוכר של הרמקול ולא בכפתורי המסך הנסתרים.
4. מקלדת – עדיף עם אותיות אדומות לעברית ושחורות לאנגלית. מקלדת שחורה – רק אם אתם לא אוהבים את סבא וסבתא.
5. מארז מחשב – כפתור הדלקה בחלק העליון ולא בחזית. חבל על הגב וההתכופפות.

תוכנה:
1. דוא"ל – רק Outlook express בעברית. אין נוח ממנו למתחילים. אם חייבים דואר רשת, אז עדיף הדואר של וואלה. לא, אני לא צוחק. הוא פשוט מציג את כל אנשי הקשר בצורה ברורה ונוחה.
2. דפדפןאקספלורר 7. אין ספק, פיירפוקס וכרום עושים עבודה מצויינת, אבל הם לא תמיד תואמים לכל האתרים. עדכון אחרי שנתיים: כרום, עם הרחבות של Ad Block ו-Zoomy.
3. אנטי-וירוסAVAST! – ממעט לקפוץ ולהעיר הערות, ואפשר גם להשתיק אותו מבלי שיציק עם הודעות לא ברורות.
4. הגדרות – בלוח הבקרה: עכבר – לחיצה כפולה איטית, מהירות המצביע -בינונית, שיפור דיוק המצביע; מקלדת – המתנה עד חזרה – ארוכה, חזרה על לחיצות – איטית.
5. מערכת הפעלה – רק לא VISTA. זמני ההמתנה שלו משגעים חסרי סבלנות בכל גיל.
6. שולחן עבודה – רקע חלק בלבד, לא עם תמונות, נופים וכו'. בנוסף, להשאיר רק אייקונים של אינטרנט, דוא"ל, סקייפ ומחשב שלי. כל השאר – להגלות לפינה השמאלית התחתונה.
7. תוכנת שליטה מרחוק מצויינת וחינמית – logmein. כשאתם רוצים לעזור אבל אין זמן לקפוץ לבקר, מתחברים מהמחשב שלכם ומסייעים.
8. לחיצה אחת או שתיים – אם מדובר באנשים שלא מעוניינים או לא מסוגלים להתקדם מעבר לשימוש בסיסי במייל וגלישה בסיסית באינטרנט, כדאי לעבור להפעלת תוכנות בלחיצה אחת: פותחים תיקייה כלשהי, כלים-אפשרויות תיקיה-הפעל תוכנות בלחיצה אחת. בסופו של דבר, לחיצה כפולה מתאימה למי שעוסק בניהול קבצים (שמירה, העברה וכו'), ואין בה צורך להפעלה בסיסית.
9. מועדפים – בשלב הראשון כדאי לעבוד עם לינקים קבועים בראש הדפדפן. הם הרבה יותר ברורים ונגישים ככה. בנוסף, בעבודה מתקדמת יותר עם מועדפים, עדיף ללמוד עם תפריט המועדפים בשורת התפריטים ולא בלחצן הכוכב: התפריט שנפתח מלחצן הכוכב מעוות את האתר ומסתיר חלק ממנו. התפריט שנפתח משורת התפריטים – אינו משנה דבר.
10. בלי תוכנות שמופעלות עם הפתיחה – בלי מסנג'ר שיקפוץ, בלי אזהרות של אנטי-וירוס, בלי הודעות של עדכונים אוטומטיים.

שיהיה בהצלחה, ואל תופתעו אם פתאום סבתא תעשה LIKE‏ בפייסבוק על התמונות המביכות שלכם מהודו.