ארכיון פוסטים שפורסמו בחודש ספטמבר 2010

שכר הבכירים: למה להתעסק במיליונים אם אפשר בעשרות אלפים

יום ראשון, 19 בספטמבר 2010

אחת למספר שבועות צץ ועולה הנושא המרגיז של שכר הבכירים. אין ספק, אנשים שמרוויחים אלפי שקלים בשעה מעוררים את כל הבלוטות החברתיות, אבל אולי שווה לשקול פתרון אחר שיטפל בהרבה מאוד אנשים, ויאפשר לבכירים, תסלחו לי, להיחנק עם המיליונים שלהם.

הפתרון המוצע הוא מהפכני, משוגע, לא יאומן, ונחמיה שטרסלר לבטח יתחיל לירוק ולבעוט, ובכל זאת, זה משהו שראוי לבחון: חלוקת רווחי החברה לעובדים. כל חברה שמנהליה יבקשו להרוויח כך וכך אפסים, תחוייב לחלק 60% מרווחיה בין העובדים, שווה בשווה בין כולם, מן הזוטרים ביותר ועד ראשי ההיררכיה.

דוגמאות? בבקשה:
בנק לאומי הרוויח בשנת 2009 2.01 מיליארד ש"ח, ועובדים בו כ-9000 איש. כל אחת ואחד מן העובדות והעובדים יקבל לפי ההצעה, ואני מקווה שאתם יושבים, 134 אלף ש"ח.

בסלקום הרוויחו בשנת 2009 1.2 מיליארד ש"ח, ועובדים בחברה כ-3000 עובדים. כל אחת ואחד מן העובדות והעובדים – מעובדי הנקיון, נציגי השירות, מנהלי המחלקות וזה שאף אחד לא מבין מה הוא עושה באמת – יקבלו 240,000 ש"ח, שזו נקודת פתיחה מוצלחת במיוחד למשכנתא.

באוסם – 37 אלף ש"ח, הריבוע הכחול (כולל הקופאיות ב"מגה") – "רק" עוד 8500 ש"ח לכל עובד/ת, ב"הוט"- תריסר אלף ש"ח, שופרסל – כ-20,000 ש"ח, רמי לוי – 24,000 ש"ח, לאומי כארד – 68,000 ש"ח, ישרוטל – כולל כל החדרניות והמנקים – 12,000 ש"ח, ובקיצור – אתם מבינים את העניין.

ברור לי שהפתרון הוא בעייתי לחברות מפסידות, אבל אני רוצה להאמין שחברות מפסידות ייפטרו מהמנכ"לים עתירי השקלים שלהם, ויעברו לפסים רווחיים. ברור לי גם שתיווצר קבוצה של כמה עשרות אלפי עובדים, שהיא רק חלקיק מ-3.5 מיליוני העובדים בארץ, שירוויחו יותר, לפעמים הרבה יותר, מאחרים. צריך גם לחשוב על ההיבטים הללו, אין ספק.

עם זאת, אם כל אחת מהקופאיות בשופרסל או אצל רמי לוי תקבלנה עוד 2000 ש"ח בחודש, אם המוקדנים והמוקדניות של הוט (בעצם זו דוגמה לא טובה), לאומי כארד או סלקום יוסיפו עוד עשרות אלפי שקלים למשכורת השנתית, נקבל גם (א) יותר מיסים בחזרה לקופת המדינה לשיפור החינוך, הרווחה והכביש המשובש לא רחוק מהבית שלי, וגם (ב)עוד הוצאות ופחות אוברדראפטים מצד עשרות אלפי עובדים זוטרים שיוציאו כספים בחנויות הסמוכות לביתם.

סיכומו של עניין: הבכירים ירוויחו מיליונים? אין בעיה, בתנאי שכל העובדים ירוויחו משכורות גבוהות ב-20%-200%, ומבחינתי, ששטרסלר ימחה עד מחר.

פתאום אלי ישי הפך לחסר אונים

יום ראשון, 12 בספטמבר 2010

שעון החורף המוקדם הזה מוציא ממני את כל חלקי הנפש הגרועים שניסיתי להסתיר. אני מקלל מכל את המחליטים, באמת מתגלה בי שנאה עזה כלפי כל מי שדרש שעון חורף מוקדם.

מה שהכי מרגיז אותי הוא שאלי ישי – שאם באמת היה אלוהים, הוא לא היה מעניש אותנו באיש הזה כשר פנים – פתאום מתחמק מאחריות: בתגובה למסע השכנוע של YNET (שמנסה להראות שהוא חזק יותר מהפוליטיקאים, אבל לא ממש הולך לו), ישי אמר פחות או יותר ש"מה אתם רוצים ממני? זה פורז שהעביר את החוק הזה!".

למיטב ידיעתי והבנתי, לשר הפנים בקואליציה חזקה מדי שכזו, יש מספיק כוח לשנות תריסר מילים בחוק: שעון החורף יכנס לתוקפו בלילה שבין שבת לראשון לפני ה-1 בנובמבר. קוראים לזה הצעת חוק ממשלתית, וכאשר הם רוצים בזה באמת, אזי אנשי הממשל נהדרים בחקיקת בזק.

במקום להתחמק, להאשים אחרים, להבהיר שזה לא הוא ולתהות מה רוצים ממנו, שיגיד – "אני מאמין שזה שעון טוב, ואני בוחר לא לעשות כלום כדי לשנות אותו". זו אחריות, גם היא מבאסת במיוחד מיליונים.

לא שזה חדש, אבל עוד שר נוסף לרשימת המתחמקים מאחריות.