דרוש: ארגון צוהר למוסכים

10 בספטמבר 2008 מאת קפיטן עופר

בין כל הדברים שמרגיזים אותי בשנים האחרונות, יש שניים שמובילים בראש הרשימה לאורך זמן: רבנות ומוסכים. אי אפשר שלא לחוש חלחלה מכל סיפורי הזוועה ששומעים ממתחתנים על הטרטורים ברבנות, על הטקס הלא שוויוני, הפגאניות של המקווה והפטרנליסטיות של הדרכת הכלות. לצד זאת, גם אי אפשר שלא לחוש כאבי בטן קלים כשמגיעים לטסט השנתי, כאבי בטן בינוניים כשמקבלים את תוצאות הטסט הכתובות בטרמינולגיה שזרה למרבית האנשים, וכאבי בטן חזקים עד כדי עילפון כששומעים כמה עולים התיקונים.
עצבים לרוב – אין ספק.

עם זאת, אולי כדאי לאמץ פתרון חלקי מתחום מעצבן אחד עבור תחום מעצבן שני: ארגון צוהר למוסכים. גם הנשואים וגם הרווקים מבין שלושת קוראי מילה שמעו על צוהר, אותו ארגון שמנסה להפוך את הנישואין והיהדות בכלל למשהו טיפל'ה יותר מודרני, שוויוני והחשוב לענייננו – פחות מנוכר. אני לא מתכוון להמליץ או לא להמליץ עליו, יש לו גם חסרונות וגם יתרונות, אלא שהייתי רוצה לראות ארגון צוהר מוסכים:
מנהלי מוסכים שהם גם בני אדם טובים, יקימו ארגון, יכתבו אמנה – לא ממש משנה הפורמט – והם יתחייבו להיות הוגנים והגונים, לקחת בדיוק את מה שמגיע, להסביר היטב מה בדיוק עושים שם בחור השחור המכונה "מנוע", ובעיקר – להראות שלמרות שתיקון רכב זה עניין לא כייפי, אפשר יהיה לצאת ממנו עם תחושת בחילה קצת יותר קלה.

דרוש ארגון צוהר למוסכים. יש מוסכניקים מתנדבים בקהל?

3 תגובות לפוסט ”דרוש: ארגון צוהר למוסכים“

 1. מאת שושי:

  אפשר להניח שהמוסכניכים, כמו כולם, רוצים שיאהבו אותם.
  יותר טוב מכסף, לא?
  [מעבירה לסמנכ"ל ודובר אגוד המוסכים]

 2. מאת אופטימוס אפרים:

  That will be the day.

 3. מאת דורון אובזנק-דובר איגוד המוסכים בישראל:

  עופר היקר,

  תודות לשוש :) שהפנתה את תשומת ליבי למאמר שלך, אני שמח לעדכן אותך כי קיים אירגון למוסכים, קיימת אמנה/קוד אתי
  http://www.iga.org.il/assets/safefix/code_ety_2008.pdf
  הכולל כללי התנהגות ראויה לעוסקים במקצועות המוסך ולנותני השרות בענף הרכב בישראל, קיים מערך עצום של הסברה ופעילות תקשורתית עניפה ועוד…
  אמנם מוזר לי כי אינך מודע לקיומו של הארגון ופעילותו, אך אשמח לעמוד לרשותך/לרשות קוראיך בכל נושא.

  איגוד המוסכים בישראל הוא הגוף היציג של ענף שרותי הרכב והתחבורה מאז 1942. הוא משרת גם את צבור בעלי הרכב במדינה, במתן הדרכה, מידע אמין ועדכני ושירותים ממוקדים שונים, הכוללים הפעלת מחלקת פניות ציבור ומוסד בוררות ארצי (המשמשים כגוף אשר בודק, מטפל, בורר ופוסק במחלוקות בין בעלי רכב לבין מוסכים) – אלו מטפלים באלפי פניות בשנה ובתיקים מבית המשפט ועוד. כל זאת, תוך פעילות נרחבת להגברת המודעות לזכויותיו ולחובותיו הן של המוסך והן של הלקוח (ראה מכתבי תודה:)
  http://www.iga.org.il/drivers/national_armour_net.asp
  מטרתנו היא לאפשר לכל אזרח בעל רכב לקבל מידע ופרטים על המוסכים המורשים ברחבי הארץ, לבחור את המוסך המתאים לו ולקבל ממנו את השרות האמין, המקצועי והטוב ביותר, וברמה הגבוהה ביותר.
  אציין כי קיימים מוסכים ועוסקים בתחום שאינם חברים באיגוד ולכן מחוייבים לתקנון ולקוד האתי ולא תמיד פועלים לפיו. מולם, אנו צריכים את הסכמתם להליכי בוררות או במידת סירוב, אנו מסייעים בהגשת תביעות לבתי המשפט.

  למתעניינים בתחום הרכב, ניתן להירשם לניוזלטר השבועי שלנו:
  http://www.iga.org.il/newsletter/news_085.html

  להלן מידע ומס' קישורים חשובים:

  בעיות במוסך: יש למי לפנות/ ערוץ הרכב
  יש עם מי לדבר במוסכים: מעל 1,500 אזרחים בשנה, פונים למחלקת פניות הציבור הארצית של איגוד המוסכים בישראל, באמצעות ארבעת סניפיה הפרושים ברחבי הארץ. כ-500 תלונות רשמיות מוגשות כנגד מוסכים ומכוני רישוי למוסד הבוררות הארצי, כל שנה. גם בתי המשפט בישראל מפנים תיקים לחוו"ד מומחים מטעם האיגוד ולפסיקה במוסד הבוררות. התובעים, בדרך כלל בעלי רכב שאינם שבעי רצון, יודעים כי יש כתובת אמינה ורצינית המטפלת בתלונותיהם. חלק מהפניות למחלקה זו מסתיימות בפשרה, חלקן מסתבר כלא מוצדק וחלקן מועבר לרמת טיפול גבוהה ונוקשה יותר, במוסד לבוררות של האגוד.
  http://www.youtube.com/watch?v=5NPHqi1zVaE&feature=related

  איך לבחור מוסך לרכב/ נענע 10
  על מנת להיות בטוח שהרכב יטופל במקצועיות, ובעיקר על מנת שיהיה למי לפנות אם יתעוררו בעיות, ניתן לבדוק, טרם הכנסת הרכב למוסך, אם הוא חבר באיגוד המוסכים. מוסכים החברים באיגוד הינם מורשים, פועלים תחת פיקוח משרד התחבורה ומחוייבים לחוקים ולתקנות הקוד האתי לתיקון ושירות לרכב…
  http://mymoney.nana10.co.il/Article/?ArticleID=568717&TypeID=1&sid=130&pid=48

  חסכתם מאות שקלים במוסך הסדר? תשלמו את הכל באיכות החלפים/ חדשות ערוץ 10
  עברתם תאונת דרכים? חברות הביטוח ידרשו מכם ללכת למוסכי ההסדר כדי לחסוך בסכום ההשתתפות העצמית. החסכון הזה יעלה לכם ביוקר – חלפים מאיכות ירודה נכפים על המוסך על-ידי חברות הביטוח, במטרה להוזיל את עלויות הטיפול. עכשיו עותר איגוד המוסכים לבג"צ נגד השיטה
  http://mymoney.nana10.co.il/Article/?ArticleID=569301&TypeID=1&sid=130&pid=48

  כתבות ערוץ הרכב
  http://www.youtube.com/results?search_query=IGAAutoTV&search_type=&aq=-1&oq=

לכתוב תגובה