שכר הבכירים: למה להתעסק במיליונים אם אפשר בעשרות אלפים

19 בספטמבר 2010 מאת קפיטן עופר

אחת למספר שבועות צץ ועולה הנושא המרגיז של שכר הבכירים. אין ספק, אנשים שמרוויחים אלפי שקלים בשעה מעוררים את כל הבלוטות החברתיות, אבל אולי שווה לשקול פתרון אחר שיטפל בהרבה מאוד אנשים, ויאפשר לבכירים, תסלחו לי, להיחנק עם המיליונים שלהם.

הפתרון המוצע הוא מהפכני, משוגע, לא יאומן, ונחמיה שטרסלר לבטח יתחיל לירוק ולבעוט, ובכל זאת, זה משהו שראוי לבחון: חלוקת רווחי החברה לעובדים. כל חברה שמנהליה יבקשו להרוויח כך וכך אפסים, תחוייב לחלק 60% מרווחיה בין העובדים, שווה בשווה בין כולם, מן הזוטרים ביותר ועד ראשי ההיררכיה.

דוגמאות? בבקשה:
בנק לאומי הרוויח בשנת 2009 2.01 מיליארד ש"ח, ועובדים בו כ-9000 איש. כל אחת ואחד מן העובדות והעובדים יקבל לפי ההצעה, ואני מקווה שאתם יושבים, 134 אלף ש"ח.

בסלקום הרוויחו בשנת 2009 1.2 מיליארד ש"ח, ועובדים בחברה כ-3000 עובדים. כל אחת ואחד מן העובדות והעובדים – מעובדי הנקיון, נציגי השירות, מנהלי המחלקות וזה שאף אחד לא מבין מה הוא עושה באמת – יקבלו 240,000 ש"ח, שזו נקודת פתיחה מוצלחת במיוחד למשכנתא.

באוסם – 37 אלף ש"ח, הריבוע הכחול (כולל הקופאיות ב"מגה") – "רק" עוד 8500 ש"ח לכל עובד/ת, ב"הוט"- תריסר אלף ש"ח, שופרסל – כ-20,000 ש"ח, רמי לוי – 24,000 ש"ח, לאומי כארד – 68,000 ש"ח, ישרוטל – כולל כל החדרניות והמנקים – 12,000 ש"ח, ובקיצור – אתם מבינים את העניין.

ברור לי שהפתרון הוא בעייתי לחברות מפסידות, אבל אני רוצה להאמין שחברות מפסידות ייפטרו מהמנכ"לים עתירי השקלים שלהם, ויעברו לפסים רווחיים. ברור לי גם שתיווצר קבוצה של כמה עשרות אלפי עובדים, שהיא רק חלקיק מ-3.5 מיליוני העובדים בארץ, שירוויחו יותר, לפעמים הרבה יותר, מאחרים. צריך גם לחשוב על ההיבטים הללו, אין ספק.

עם זאת, אם כל אחת מהקופאיות בשופרסל או אצל רמי לוי תקבלנה עוד 2000 ש"ח בחודש, אם המוקדנים והמוקדניות של הוט (בעצם זו דוגמה לא טובה), לאומי כארד או סלקום יוסיפו עוד עשרות אלפי שקלים למשכורת השנתית, נקבל גם (א) יותר מיסים בחזרה לקופת המדינה לשיפור החינוך, הרווחה והכביש המשובש לא רחוק מהבית שלי, וגם (ב)עוד הוצאות ופחות אוברדראפטים מצד עשרות אלפי עובדים זוטרים שיוציאו כספים בחנויות הסמוכות לביתם.

סיכומו של עניין: הבכירים ירוויחו מיליונים? אין בעיה, בתנאי שכל העובדים ירוויחו משכורות גבוהות ב-20%-200%, ומבחינתי, ששטרסלר ימחה עד מחר.

6 תגובות לפוסט ”שכר הבכירים: למה להתעסק במיליונים אם אפשר בעשרות אלפים“

 1. מאת מרמיט:

  ומה יהיה על תעשיית האוברדרפטים והאשראי המשגשגת?
  ולא רק הם, כמובן. יותר מדי כוחות חזקים מרוויחים מהפערים הכלכליים האלה.
  שטרסלר is the least of your worries

 2. מאת אריאל:

  ניסיון מעניין לחטוף את הכסף של המשקיעים בחברה (ואת התקוות שלהם לרווחים) תוך מסווה חוקי.

 3. מאת קפיטן עופר:

  אריאל,

  תסלח לי שאני לא מתחיל לבכות על רווחיהם של בעלי ההון, במיוחד כאשר מדובר פה במיליארדים שהולכים למיליארדרים. המילה החריפה "לחטוף" את הכסף היא שנייה רק ל"לעשוק" עובדים ב-21 ש"ח בשעה.

 4. מאת אריאל:

  קפיטן עופר,

  אנסה אחרת, תחטוף את הכסף של העשירים-היזמים והם ישלחו את הכסף שלהם להתרבות במקום אחר.

 5. מאת פרגולות בירושלים:

  פרגולות בירושלים מספק מגוון פתרונות ומענה עבור: פרגולות בירושלים,דקים בירושלים,בניית פרגולות,פרגולות עץ גושני,072-2590223
  כל הפרטים והמידע שחיפשתם על בניית פרגולות עץ איכותיות, להרגשה ביתית גם מחוץ לבית. פנו אלינו היום להצעת מחיר משתלמת במיוחד לפרגולה או דק איכותי!
  הגג שלי – פרגולות בירושלים

  טל': 072-2590223

  אתר העסק: http://xn--5dbbjabxbtel1e5bgpk.com/

 6. מאת sverigapotek:

  k?pa billiga, http://sverige-apotek.life/dia-colon.html , receptfri i Sverige.

לכתוב תגובה